Bár a bizalmi vagyonkezelés klasszikus funkciója a családi vagyon generációkon átívelő védelme, egyben tartása és kezelése, idehaza mégis nagyrészt adóoptimalizációs eszközként vált ismertté. Miután a 2023-as többszöri jogszabályváltozások a mai napig sokakban vetnek fel kérdéseket a struktúra létjogosultságáról, az AegisLegal Ügyvédi Iroda szakértője az alábbiakban mutatják be, miért jár továbbra is jelentős előnyökkel a jogintézmény igénybevétele a vagyontervezés során.
A felmérések szerint a bizalmi vagyonkezelési struktúrákat nemcsak az adóelőnyök miatt hozzák létre, hanem vagyonvédelem, öröklési tervezés és generációváltás elősegítése céljából is – hangzott el a Grémium az Utódlásért Egyesület (GAUE) mai rendezvényén. A szakértők kitértek a vagyonstruktúrák jogi és adózási kihívásaira is, különösen a külföldi illetőség és a forrásadóztatás problémáira. Vannak tehát olyan esetek, amikor nem a bizalmi vagyonkezelés a legjobb választás.
A bizalmi vagyonkezelés jogintézménye már 10 éve létezik itthon, de csak tavaly nyár óta lett igazán ismert a köztudatban is. Egymilliárd forintos nettó vagyon alatt nem nagyon szoktak ilyen vagyonkezelési struktúrát létrehozni, de vannak jó páran a 20 milliárd forintos nettó vagyon feletti tartományban is – hangzott el a Jalsovszky ügyvédi iroda mai sajtóeseményén, amelyen a Vagyontervezési felmérés eredményeit ismertették.
A Citigroup bejelentette, hogy eladja a bizalmi vagyonkezelési üzletágát. A lépéssel a bank célja, hogy még inkább a vagyonstrukturálási tanácsadásra összpontosítson - írja a Reuters.
Több mint 600 milliárd dollárnyi családi vagyon van a globális vagyonkezelőknél a világon, ez azt jelenti, hogy a gazdag családok átlagosan 2,6 milliárd dollárt bíznak rájuk – derül ki a UBS jelentéséből. Sok olyan kockázat van, ami rövid és közép távon aggasztja a gazdag családok vagyonát kezelő family office-okat, de az is kiderül, mibe fektetik most a pénzt és mégis mennyibe kerül a gazdagoknak az, hogy rájuk bízzák a vagyonukat.
Mészáros Lőrinc, az ország leggazdagabb embere megalapította saját vagyonkezelőjét, az Eternitas Vagyonkezelő Alapítványt, amelynek célja a vagyon hosszú távú megőrzése és gyarapítása - írta meg a Forbes.
Az MNB a bizalmi vagyonkezelő ügyfelek banki átvilágítását és az ehhez kötődő monitoringtevékenységet áttekintő témavizsgálata nyomán 10 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra, míg az Erste Bankot figyelmeztetésben részesítette. Az intézkedések nem befolyásolják a hitelintézetek megbízható működését, de kijavításukra szükség van - közölte a felügyelet.
A Credit Suisse korábbi részlegvezetője fogja felügyelni Európa egyik legrégebbi autódinasztiájának befektetési cégeit – írja a Bloomberg.
A 2023-as év a magyar vállalkozástulajdonos családok életében a bizalmi vagyonkezelési konstrukcióról szólt. Ugyanis a jogalkotó egy régi lehetőséget szüntetett meg, amely korábban sok visszaélésre adott alkalmat. A változástól való félelem viszont sokakat azonnali lépésre késztetett, ami számos jogi kérdést nyitva hagyhatott. Ezeket érdemes most végiggondolni!
A Primus Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. 2023. december 22-én bejelentéssel élt az engedélyező Magyar Nemzeti Bank felé, amelyben 2023. december 31-i hatállyal visszaadja működési engedélyét, egyúttal tájékoztatta a hatóságot, hogy ügyfeleivel elszámolt, illetve a vagyonkezelési feladatokat más bizalmi vagyonkezelők részére átadta – derül ki a Primus Trust közleményéből.
Újra átírná a kormány a bizalmi vagyonkezelőkre (bvk) vonatkozó új adószabályozást: a szeptemberi változathoz képest most némileg kedvezőbb feltételeket alkalmaznának ezeknél. Bár a felértékeléskor a nem realizált eszköznövekményt meg kell állapítani, ami öt éven belüli kiadás esetén osztalékként adóköteles, de utána már nem keletkezik fizetési kötelezettség – ismertette az új szabályokat Menczel-Kiss Gellért, a LeitnerLeitner adótanácsadója.
Megváratják a gazdagokat a világ túlsó felén, a szigorúbb szabályozás miatt 18 hónapba is telhet egy bizalmi vagyonkezelő alapítása Szingapúrban – számolt be a Financial Times.
Nagy változások léptek életbe idén nyáron a bizalmi vagyonkezelés háza táján, ennek eredményeképp rohamtempóban több száz magyar családi nagyvállalat alakult át Magyarországon – mondta el a Portfolio-nak adott interjúban Kozma András, a Credit Management Group ügyvezető igazgatója. Mindez akarva-akaratlanul, de egybeesik a magyar kormányzat azon szándékával, hogy az erős magyar vállalatok hosszútávon is magyar tulajdonban maradjanak, a módosítás emellett óhatatlanul elkezdte strukturálni a generációváltással és az örökösödéssel kapcsolatos gondolkodást is. Markus Schuller, a Panthera Solutions ügyvezetője úgy véli, csak most kezdődik az igazi munka, a hozzáadott értékű tudástranszfer Nyugat felől jöhet, ahol már évtizedes múltra tekintenek vissza a hasonló vagyonkezelési modellek.
Hamarosan jön a lakossági rendezvény, amiről mindenki beszélni fog. A Portfolio Investment Day 2023 három fő témára összpontosít: Money, Money, Money. Interaktív, pörgős, a megszokott keretekből kilépő, exkluzív befektetői eseményre invitálunk. Felkészültél? Részletek itt.
Az üzleti élet nyári szezonja idén a bizalmi vagyonkezelések alapításáról szólt. Aki tudta, az még a szeptember 11-éig nyitva álló határidőbe belesűrítette a családi vagyonkezelés létrehozatalát. Ezzel együtt nem kevés – legtöbbször tárgyilagos, de olykor cinikus – sajtóvisszhang vette körül a jelenséget. Most, a folyamat végén érdemes lehet felmérni, hogy hova is jutottunk.
Nagy kihívást jelent az alapanyag- és energiaárak alakulása, valamint a forint árfolyamingadozása a cégek számára, de ügyes pénzügyi intézkedésekkel jelentősen mérsékelni lehet a negatív hatásokat, mint ahogy a banki hitelkínálat szűkülése, a kamatok emelkedése is kezelhető – derült ki a Future of Finance 2023 konferencia vállalati pénzügyekről szóló szekciójában. A családi vagyonkezelés optimális kialakításáról Markus Schuller, az UBM Holding Nyrt. pénzügyeiről és ESG-kihívásairól pedig Janositz Balázs tartott előadást.
Lendületet kaphat a digitális euró projekt.
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.